Zucchini GOLD RUSH F1 (Franchi)

Zucchini GOLD RUSH F1 (Franchi)

SEK 45,00


Artikelnr. DBOS 146/45
st

Karaktär & köksstatus

Gold Rush F1 är den gula zucchinin som aldrig smälter in – den lyser. Färgen är klar, nästan citrongul, frukterna är jämna och slanka, och smaken är mild med fin nötighet. Det här är en professionell sort framtagen för tidig skörd, hög kvalitet och jämn produktion – lika självklar i köksträdgården som på restaurangens prep-bänk.

I köket är Gold Rush en dröm: färgen håller vid tillagning, strukturen är fast men saftig, och den passar lika bra rå som hastigt tillagad. En zucchini som gör jobbet – och ser bra ut medan den gör det.

Kulinarisk användning

Skivad tunt rå i sallad (med citron & olivolja)

Grillad i skivor eller halvor

Snabbfräst med vitlök och örter

Perfekt till zicchiniblommor (sorten ger rikligt!)

Utmärkt i pasta, risotto och vegetariska rätter

Kockfavorit: Den gula färgen ger kontrast på tallriken utan att smaken tar över.

Receptidéer (grön & snäll mat)

Carpaccio på gul zucchini
Hyvla tunt, ringla över mild olivolja, citronsaft, lite flingsalt och färska örter. Servera med hyvlad ost eller rostade frön.

Snabbfräst Gold Rush med persilja & citron
Skiva, fräs hastigt i olja, avsluta med citronskal och hackad persilja. Klar på 3 minuter.

Grillad gul zucchini med yoghurt & honung
Grilla halvor, servera med yoghurt, lite honung och örter. Enkelt, oväntat och väldigt franskt i känslan.

 

 


Kunder som har köpt denna produkt har också köpt

Tomat BEEFSTEAK (Franchi)

DBOS


2026 blir året då vi hyllar allt med extra smak, extra färg och extra karaktär. Välkommen till Hommage till Bifftomater – där tomaterna är stora som sommarskivor och lika dramatiska som en italiensk film från 60-talet.

SEK 49,00

Visa produkten

Zucchini FIORENTINO (Franchi)

DBO 146/52


Zucchini Fiorentino används flitigt i det florentinska köket. Dess räfflade form ger stjärnformade skivor. Vackert! OBS! 50 fröer i våra förpackningar

 

SEK 39,00

Visa produkten

Savoykål SAN MICHELE

VXO 33/15


Savoykål San Michele – en italiensk kultursort från Lombardiet med lite skrynkliga blad, mild nötig smak och en historia som värmer lika mycket som kålen själv.

SEK 35,00

Visa produkten