Oregano (siciliansk) vitblommig ORIGANO A FIORE BIANCO

Oregano (siciliansk) vitblommig ORIGANO A FIORE BIANCO

SEK 35,00


Artikelnr. SEMI656
st

Origanum heracleoticum – den klassiska vitblommiga oreganon från Sicilien och södra Italien (ofta kallad grekisk oregano).

Siciliansk oregano – ett kulturarv som doftar pizza, sol & historia

Visste du att den oregano vi förknippar med Italien har odlats på Sicilien i över 2700 år? 
När grekiska kolonister kom till ön ca 700 f.Kr. – som en del av Magna Graecia – tog de med sig fröer, örter och matkultur. Oregano följde med. Och blev kvar.

Det botaniska namnet Origanum heracleoticum låter grekiskt (och det är det) – men på Sicilien mötte örten starkare sol, torrare vindar och vulkanjord. Resultatet?
Mer arom, djupare smak och den vitblommiga oregano som hängs i stora buketter och doftar Syditalien.

Det är alltså inte klimatet i Norden som saknas - utan sorten. 
Det här är oreganon som används till pizza, tomater, bönor och grillade grönsaker. Samma sort som bin, humlor och fjärilar älskar.

Odla den varmt & soligt
Skörda precis före blomning

Torka i knippen – som på Sicilien

Förkultivering från april. Oreganofröer ska sås tunt och är ljusgroende.

Oreganofröer är verkligen pyttesmå! så var försiktigt när du öppnar fröpåsen! :)

Ca. 1 gram fröer i våra förpackning innebär 1000-tals fröer.

Oregano är perenn. Skörda och torka som i Italien precis när blommorna ska slå ut! Oregano ska ha en varm och solig växtplats. 

Bin, humlor och fjärilar älskar oregano!

 


Kunder som har köpt denna produkt har också köpt

Chili SIPKA ZITRONEN - Demeter-certifierade fröer

CA13


Den här glada, solgula chilin beter sig som en sydfransk sommardag: tidig, generös och full av aromer. Frukterna – små gyllene "pilar" på 7 cm – bjuder på lagom hetta och en frisk doft av citronzest. Utmärkt att torka till gult chilipulver som lyser upp både kök och humör.

 

SEK 45,00

Visa produkten

Gurka WHITE WONDER (Franchi)

VXO 37/32


Under början av 1900-talet spreds sorten vidare från USA till Europa via fröfirmor i Frankrike och Italien. I Sydeuropa odlades den gärna som en svalkande sommargurka och i Italien finns den fortfarande kvar hos mindre fröproducenter som värnar äldre sorter

SEK 35,00

Visa produkten