Snart på lager!
Cicoria rosa - rosa radicchio

Cicoria rosa - rosa radicchio

SEK 79,00


Artikelnr. GLOP40/87

Mycket fin och annorlunda rosa färg med vita bladnerver. Denna sort har en mild smak och inte så bitter.

Den ska för den vackra färgens skull mogna i svalt och kall väder. 

Var först med det senaste att odla med fröer från Gourmetgarage!

 

Så på sommaren - skörda höst och vinter. Precis som i norra Italien! Nu finns fröer till denna rosa (ja rosa!) bladcikoria!

En ganska liten rosa radicchio med milda goda blad.

Var först med det senaste att odla med fröer från Gourmetgarage! Så på sommaren - skörda höst och vinter. Precis som i norra Italien! Nu finns fröer till denna rosa (ja rosa!) bladcikoria!

En ganska liten rosa radicchio med milda goda blad.

 

Bilderna här i beskrivningen är från egna odlingar och skörd i slutet av november.


Kunder som har köpt denna produkt har också köpt

Basilika THAI SIAM

GLBA13/9


Thai Siam-basilika, även känd som thailändsk, är en oumbärlig krydda i det sydostasiatiska köket. Den känns igen på sina smala gröna blad, purpurlila stjälkar och violetta blomspiror – lika vacker i odlingslådan som i grytan.

SEK 39,00

Visa produkten

Purjolök D'ELBEUF (Franchi)

DBOS 107/28


Purjolök d’Elbeuf – den milda och matiga normandiska klassikern med kort vit stam och lång historia. Perfekt i soppor, quiche och poireaux vinaigrette.

SEK 45,00

Visa produkten