Paprika DJAGILA - Ekologiska fröer OPEN SOURCE SEEDS
CA17
Djagila är framtagen som en amatörsort för frilandsodling särskilt lämpad för nordiska trädgårdar där somrarna är korta men solen ändå ger värme nog för paprika.
SEK 55,00
Kunder som har köpt denna produkt har också köpt
VXO 37/32
Under början av 1900-talet spreds sorten vidare från USA till Europa via fröfirmor i Frankrike och Italien. I Sydeuropa odlades den gärna som en svalkande sommargurka och i Italien finns den fortfarande kvar hos mindre fröproducenter som värnar om äldre sorter.
SEK 35,00
DBOS 40/60
Under 1800-talet började odlare i Veneto experimentera. Man visste redan att vissa växter blev mildare om de odlades i mörker – tekniker som liknade dem som användes för belgisk endive.
SEK 55,00
GLOP40/87
En spektakulär rosa radicchio ur Franchis professionella sortiment. Cicoria Rosa bildar kraftiga rosetter med krispiga blad i lysande rosa och gräddrosa strimmor. Smaken är mild, söt och fint cikoriabesk.
SEK 69,00
GG2025
En gammal syditaliensk vintertomat med gyllengula frukter, fast fruktkött och en liten karaktäristisk spets – il pizzo. Giallo Invernale con Pizzo hör hemma i Apuliens rika tradition av pomodori da serbo: tomater som odlas för att kunna sparas och användas långt efter att sommaren är över.
SEK 35,00