Basilika BOLLOSO NAPOLETANO (Franchi)
DBO 13/8
Det finns basilika – och så finns det Bolloso Napoletano. En sort som inte nöjer sig med att smaka gott, utan vill väcka hela köket till liv!
SEK 45,00
Kunder som har köpt denna produkt har också köpt
CA14
Shirina är paprikan som inte riktigt kan bestämma sig – tomatlik i formen, paprika i själen och med fruktkött som får grytor att jubla. Trots sina stora frukter står den stadigt och remonterar tappert hela säsongen.
SEK 49,00
CA31
Det här är en tomat jag är extra glad över att få ta in. Sunviva är en gul körsbärstomat med riktigt fin smak – söt, frisk och aromatisk – och dessutom något så ovanligt som "Open source- frö"
SEK 55,00
ESVI106/107
Med rötter i gamla frökataloger från 1920-talet är tomat A Peri ett levande stycke odlingshistoria. Den dök upp i kataloger redan 1928 och fördes vidare som en uppskattad heirloom-sort, känd för sin eleganta form, rika smak och robusta odlingskvalitet.
SEK 39,00
1149A
Je m’appelle Scharlakansröd pumpa - Potiron Écarlate
Den franska pumpatomaten som väcker applåder i köksträdgården.
SEK 49,00