Paprika DJAGILA - Ekologiska fröer OPEN SOURCE SEEDS

Paprika DJAGILA - Ekologiska fröer OPEN SOURCE SEEDS

SEK 55,00


Artikelnr. CA17
st

15 ekologiska fröer – frilandspaprika med stora, söta, aromatiska frukter

Paprika Djagila är en frilandspaprika som levererar stora, köttiga och aromatiska frukter från sommaren ända in i senhösten. Den är tidig, robust och utvecklar först gula frukter som sedan mognar till rött!

Ursprung & historik

Djagila är framtagen som en amatörsort för frilandsodling särskilt lämpad för nordiska trädgårdar där somrarna är korta men solen ändå ger värme nog för paprika. Den är utvecklad av Dr. Hartmut Spieß på biodynamiska Dottenfelder Hof i Tyskland och registrerad under open source-licens, vilket betyder att fröerna får spridas fritt med krav på delad nytta. 

Kuriosa

Djagila är frilandspaprika och inte en växthussort och trivs med sol, vind och jordens temperaturer. 

Frukterna växer som långa, koniska blockpaprikor på ca 202-5 cm och väger ungeför 125-130 gram styck.

Plantan är ca 80 cm hög vilket gör den hanterbar även utan växthus. 

Smak & kulinarisk användning

Djagila har söt, aromatisk och köttig smak.

Så här använder du den:

Färsk direkt i sallad – den stora köttiga frukten gör salladen saftig och söt.

Grillad eller ugnsrostad – paprika blir nästan karamelliserad och får djup smak.

Fylld paprika – klassiskt med ris, örter och lite ost.

Syltad eller inlagd – perfekt för vintermackan.

Torkad & pulveriserad – för din egen paprika-krydda att strö över grytor. 

Snabbt recept – Grillad paprika med citron & örter

  1. Halvera paprikorna och ta ur kärnhuset.

  2. Ringla över god olivolja, strö över timjan och lite citronzest.

  3. Grilla eller rosta i 220 °C tills skalen börjar bli lätt brända.

  4. Servera varm eller kall – funkar till allt från bulgur till bönor.


Kunder som har köpt denna produkt har också köpt

Nyhet
Tomat GIALLO INVERNALE CON PIZZO

Tomat GIALLO INVERNALE CON PIZZO

GG2025


FRÖNYHET 2026! Det här är en gammal lokal tomatpopulation från södra Italien med stark förankring i Apulien och särskilt Salento. Den har odlats i generationer av småbrukare som valt sina frön själva, år efter år, utifrån hållbarhet snarare än snabb skörd.

SEK 35,00

Visa produkten

Chili ETNA

GLPE 97/109


Uppkallad efter den mäktiga vulkanen på Sicilien är den lika temperamentsfull som vacker, och när den blommar i fönstret ser det ut som om sommaren fått utbrott.

SEK 35,00

Visa produkten